A hibák javítják a megértést
Tavalyelőtt tavasszal, mielőtt a COVID-19 felforgatta a világot, Anne Smith 9. osztályos fizikaórája tanulói az elektromos áramkörökről tanultak. Papírkapcsokat, elemeket, szalagot és izzót adott tanítványainak. Aztán azt mondta: „Menj. Nézd meg, fel tudod-e kapcsolni az izzót. ”
Smith értéket lát abban, hogy hagyja tanítványait kísérletezni. Úgy véli, hogy a legerősebb tanulás közül néhány a próba és hiba útján történik. „Amikor a diákok megengedik, hogy megküzdjenek a nehéz anyagokkal, bizalmat szereznek” – mondja. „Megtanulják, hogy a hibázás a tudományos folyamat része.”
Ez nem azt jelenti, hogy miután a feladat meg lett adva, Smith hátradől, és nézi, ahogy tanítványai kudarcot vallanak. Ehelyett olyan tevékenységeket választ, amelyekre több válasz is lehet. Ezután arra buzdítja a diákokat, hogy próbálkozzanak többféle módszerrel. Azt akarja, hogy gondolkodjanak a probléma megoldásának különböző módjain. A lecke során a diákok csoportos megbeszéléseket folytatnak. Megfigyeléseik és elmélkedéseik a folyamatra összpontosítanak, nem az eredményre. Smith dicséri a diákokat a nehéz feladatok elvégzéséért. Azt akarja kiemelni, hogy küzdelmeik hogyan jutalmazhatják őket előnyökkel. „A lényeg – mondja Smith – az ötletek feltárása és a kipróbált módszerek értékelése.” Ennek során a diákok megtanulják értékelni a hibákat. Valójában úgy véli, a hibák a tanulás elengedhetetlen részét képezik.
„A kudarc a tudomány legfontosabb összetevője” – mondja Stuart Firestein. A New York -i Columbia Egyetemen tanulmányozza az agy biológiáját.
„Ha egy kísérlet kudarcot vall, vagy nem úgy sikerül, ahogy vártad, azt mondja, hogy van valami, amit nem tudtál” – mondja. Azt javasolja, hogy menjen vissza, és gondolja át: Mi történt rosszul? És miért? Probléma volt az ötlettel? A megközelítésével vagy feltételezéseivel? A méréseivel? A környezetben, például hőmérsékletben, világításban vagy szennyezésben?
Ez a kudarc értéke. Elvezet minket ahhoz, amit Firestein „az ismeretlen portáljának” nevez. Innen származnak a legmélyebb és legértékesebb kérdések. És ezeknek a kérdéseknek a felvetése új ötleteket és kísérleteket indíthat el. A legjobb dolog, amit egy tudós felfedezhet, „új vagy jobb kérdés” – mondja Firestein. „A kudarc a cselekvés helye. Ez előreviszi a tudományt. ”
Thomas Edison állítólag ugyanazt mondta, egy 1910-es életrajz szerint. Jobb akkumulátort akart készíteni. De miután több mint öt hónapig hetente hét napot dolgozott, még mindig nem sikerült. Egy barátjának, Walter S. Mallorynak elmondta, hogy már több mint 9000 kísérletet végzett a projekthez. A könyv szerint Mallory így válaszolt: „Nem szégyen, hogy az elvégzett hatalmas munkával nem tudott eredményt elérni?” A könyv folytatása szerint Edison „mosolyogva válaszolt:„ Eredmények! Miért, ember, sok eredményt értem el! Több ezer olyan dolgot tudok, ami nem fog működni. ”
A kutyás feltaláló sem állt meg. Végül működésbe hozta az új akkumulátort. Ő is szabadalmaztatta. Bár Edison leginkább az izzóról ismert, ezek az akkumulátorok végül későbbi életének legsikeresebb termékei lettek.